FIAT 12-15 HP/Zero 1.8L 4MT (19 HP)
1912–1915
19
bhp
Power
39
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 1846cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 19bhp |
| Power | 14kW |
| Torque | 68Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 63km/h |
| Top Speed | 39mph |
Dimensions & Weight
| Length | 3660mm |
| Width | 1450mm |
| Height | 1801mm |
| Wheelbase | 2644mm |
| Kerb Weight | 1200kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |