FIAT 12 HP 3.8L 3MT (14 HP)
1901–1902
13
bhp
Power
43
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 3770cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 13bhp |
| Power | 10kW |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 69km/h |
| Top Speed | 43mph |
Dimensions & Weight
| Length | 3269mm |
| Width | 1631mm |
| Height | 1651mm |
| Wheelbase | 2141mm |
| Kerb Weight | 1220kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 660 X 65 || 700 X 65 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |