FIAT 1200 1.2L 4MT RWD (55 HP)
1957–1961
54
bhp
Power
22
s
0–100 km/h
86
mph
Top Speed
27.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1221cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 54bhp |
| Power | 40.5kW |
| Torque | 81Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 22s |
| Top Speed | 138km/h |
| Top Speed | 86mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.7mpg |
| Combined | 8.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3962mm |
| Width | 1461mm |
| Height | 1468mm |
| Wheelbase | 2342mm |
| Kerb Weight | 930kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 5.20 X 14 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |