FIAT 124 Familiare 1.4L 4MT RWD (68 HP)
1966–1970
67
bhp
Power
14.5
s
0–100 km/h
91
mph
Top Speed
24.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1438cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 67bhp |
| Power | 50kW |
| Torque | 110Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.5s |
| Top Speed | 146km/h |
| Top Speed | 91mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.5mpg |
| Combined | 9.6L/100km |
| Urban | 12.6L/100km |
| Extra-Urban | 11.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4049mm |
| Width | 1626mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2421mm |
| Kerb Weight | 928kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165 Sr 13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |