FIAT 124 Saloon 1.4L 4MT RWD (70 HP)
1966–1974
69
bhp
Power
13.6
s
0–100 km/h
93
mph
Top Speed
26.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1438cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 69bhp |
| Power | 51.5kW |
| Torque | 110Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.6s |
| Top Speed | 150km/h |
| Top Speed | 93mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.7mpg |
| Combined | 8.8L/100km |
| Urban | 12L/100km |
| Extra-Urban | 11L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4031mm |
| Width | 1626mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2421mm |
| Kerb Weight | 925kg |
| Boot Capacity | 385L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155 Sr 13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |