FIAT 124 Special T 1.4L 3AT RWD (80 HP)
1968–1974
79
bhp
Power
15.1
s
0–100 km/h
96
mph
Top Speed
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1438cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 79bhp |
| Power | 58.8kW |
| Torque | 110Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15.1s |
| Top Speed | 154km/h |
| Top Speed | 96mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Combined | 10.7L/100km |
| Urban | 11.3L/100km |
| Extra-Urban | 11L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4059mm |
| Width | 1610mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2421mm |
| Kerb Weight | 965kg |
| Boot Capacity | 385L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155 Sr 13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |