FIAT 124 Spider 1.4L MultiAir 6AT RWD (140 HP)
2016–
138
bhp
Power
7.6
s
0–100 km/h
133
mph
Top Speed
35.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1368cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.6s |
| Top Speed | 214km/h |
| Top Speed | 133mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.6mpg |
| Combined | 6.6L/100km |
| Urban | 9.1L/100km |
| Extra-Urban | 5.2L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4054mm |
| Width | 1740mm |
| Height | 1232mm |
| Wheelbase | 2309mm |
| Kerb Weight | 1125kg |
| Boot Capacity | 139L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/50 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |