FIAT 124 Sport Coupe BC 1.4L 3AT RWD (90 HP)
1969–1972
89
bhp
Power
14.8
s
0–100 km/h
103
mph
Top Speed
22.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1438cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 89bhp |
| Power | 66.2kW |
| Torque | 108Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.8s |
| Top Speed | 166km/h |
| Top Speed | 103mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.4mpg |
| Combined | 10.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4115mm |
| Width | 1669mm |
| Height | 1341mm |
| Wheelbase | 2421mm |
| Kerb Weight | 985kg |
| Boot Capacity | 272L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165 Hr 13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |