FIAT 124 Sport Coupe CC 1.6L 5MT RWD (110 HP)
1972–1976
108
bhp
Power
10.8
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
22.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1608cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 108bhp |
| Power | 80.9kW |
| Torque | 137Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.8s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22.6mpg |
| Combined | 10.4L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4176mm |
| Width | 1669mm |
| Height | 1341mm |
| Wheelbase | 2421mm |
| Kerb Weight | 990kg |
| Boot Capacity | 272L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165 Hr 13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |