FIAT 124 Sport Coupe CC 1.8L 4MT RWD (114 HP)
1972–1976
112
bhp
Power
9.5
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
26.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1756cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 112bhp |
| Power | 83.8kW |
| Torque | 153Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.5s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.7mpg |
| Combined | 8.8L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 4176mm |
| Width | 1669mm |
| Height | 1341mm |
| Wheelbase | 2421mm |
| Kerb Weight | 1000kg |
| Boot Capacity | 272L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165 Hr 13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |