FIAT 124 Sport Spider 1.4L 4MT RWD (90 HP)
1969–1972
89
bhp
Power
12.5
s
0–100 km/h
106
mph
Top Speed
24.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1438cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 89bhp |
| Power | 66.2kW |
| Torque | 108Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.5s |
| Top Speed | 171km/h |
| Top Speed | 106mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.5mpg |
| Combined | 9.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3970mm |
| Width | 1613mm |
| Height | 1250mm |
| Wheelbase | 2281mm |
| Kerb Weight | 940kg |
| Boot Capacity | 181L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165 Hr 13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |