FIAT 124 Sport Spider 1.6L 5MT RWD (108 HP)
1972–1983
106
bhp
Power
9.8
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1592cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 106bhp |
| Power | 79.4kW |
| Torque | 137Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.8s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Combined | 10.7L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3970mm |
| Width | 1613mm |
| Height | 1250mm |
| Wheelbase | 2281mm |
| Kerb Weight | 960kg |
| Boot Capacity | 181L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165 Hr 13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |