FIAT 124 Sport Spider 1.8L 4MT RWD (114 HP)
1972–1983
112
bhp
Power
9.2
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
21.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1756cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 112bhp |
| Power | 83.8kW |
| Torque | 153Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.2s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.2mpg |
| Combined | 11.1L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3970mm |
| Width | 1613mm |
| Height | 1250mm |
| Wheelbase | 2281mm |
| Kerb Weight | 960kg |
| Boot Capacity | 181L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165 Hr 13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |