FIAT 124 Sport Spider 2.0L 3AT RWD (81 HP)
1972–1983
80
bhp
Power
14.8
s
0–100 km/h
103
mph
Top Speed
24
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 80bhp |
| Power | 59.6kW |
| Torque | 136Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14.8s |
| Top Speed | 166km/h |
| Top Speed | 103mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24mpg |
| Combined | 9.8L/100km |
| Urban | 11.2L/100km |
| Extra-Urban | 8.7L/100km |
| Fuel Tank | 45L |
Dimensions & Weight
| Length | 3970mm |
| Width | 1613mm |
| Height | 1250mm |
| Wheelbase | 2281mm |
| Kerb Weight | 1039kg |
| Boot Capacity | 181L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165 Hr 13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |