FIAT 125 Special 1.6L 3AT (100 HP)
1970–1972
99
bhp
Power
13.5
s
0–100 km/h
103
mph
Top Speed
20.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1608cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 99bhp |
| Power | 73.5kW |
| Torque | 130Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.5s |
| Top Speed | 166km/h |
| Top Speed | 103mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.6mpg |
| Combined | 11.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4224mm |
| Width | 1610mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2507mm |
| Kerb Weight | 1060kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175 Sr 13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |