FIAT 125 1.6L 4MT (90 HP)
1967–1972
89
bhp
Power
12.7
s
0–100 km/h
100
mph
Top Speed
23.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1608cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 127Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.7s |
| Top Speed | 161km/h |
| Top Speed | 100mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.8mpg |
| Combined | 9.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4224mm |
| Width | 1608mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2504mm |
| Kerb Weight | 1030kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 145/80 Sr 13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |