FIAT 126 0.6L 4MT RWD (23 HP)
1972–2000
23
bhp
Power
41
s
0–100 km/h
65
mph
Top Speed
43.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 594cc |
| Cylinders | 2 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 23bhp |
| Power | 16.9kW |
| Torque | 39Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 41s |
| Top Speed | 105km/h |
| Top Speed | 65mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 43.6mpg |
| Combined | 5.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3053mm |
| Width | 1377mm |
| Height | 1336mm |
| Wheelbase | 1839mm |
| Kerb Weight | 580kg |
| Boot Capacity | 99L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 135 Sr 12 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |