FIAT 126 0.7L 4MT RWD (26 HP)
1972–2000
26
bhp
Power
33
s
0–100 km/h
72
mph
Top Speed
45.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 704cc |
| Cylinders | 2 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 26bhp |
| Power | 19.1kW |
| Torque | 49Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 33s |
| Top Speed | 116km/h |
| Top Speed | 72mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 45.2mpg |
| Combined | 5.2L/100km |
| Urban | 5.8L/100km |
| Extra-Urban | 4.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3053mm |
| Width | 1377mm |
| Height | 1336mm |
| Wheelbase | 1839mm |
| Kerb Weight | 620kg |
| Boot Capacity | 99L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 135/70 Sr 13 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |