FIAT 127 Panorama 1.0L 4MT FWD (50 HP)
1980–1983
49
bhp
Power
18.9
s
0–100 km/h
87
mph
Top Speed
28.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1049cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 49bhp |
| Power | 36.8kW |
| Torque | 77Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 18.9s |
| Top Speed | 140km/h |
| Top Speed | 87mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.7mpg |
| Combined | 8.2L/100km |
| Urban | 9.2L/100km |
| Extra-Urban | 9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3919mm |
| Width | 1544mm |
| Height | 1425mm |
| Wheelbase | 2225mm |
| Kerb Weight | 830kg |
| Boot Capacity | 309L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 145 Sr 13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |