FIAT 127 Panorama 1.0L 5MT FWD (50 HP)
1980–1983
49
bhp
Power
18
s
0–100 km/h
84
mph
Top Speed
30.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1049cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 49bhp |
| Power | 36.8kW |
| Torque | 77Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 18s |
| Top Speed | 135km/h |
| Top Speed | 84mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.5mpg |
| Combined | 7.7L/100km |
| Urban | 9.1L/100km |
| Extra-Urban | 8.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3919mm |
| Width | 1544mm |
| Height | 1425mm |
| Wheelbase | 2225mm |
| Kerb Weight | 830kg |
| Boot Capacity | 309L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 145 Sr 13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |