FIAT 127 Panorama 1.3L 4MT FWD (45 HP)
1980–1983
44
bhp
Power
22.4
s
0–100 km/h
81
mph
Top Speed
36.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1301cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 44bhp |
| Power | 33kW |
| Torque | 75Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 22.4s |
| Top Speed | 130km/h |
| Top Speed | 81mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.8mpg |
| Combined | 6.4L/100km |
| Urban | 6.5L/100km |
| Extra-Urban | 7.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3919mm |
| Width | 1544mm |
| Height | 1425mm |
| Wheelbase | 2225mm |
| Kerb Weight | 870kg |
| Boot Capacity | 309L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 145 Sr 13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |