FIAT 127 0.9L 4MT RWD (45 HP)
1971–1977
44
bhp
Power
19
s
0–100 km/h
88
mph
Top Speed
35.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 903cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 44bhp |
| Power | 33.1kW |
| Torque | 63Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 19s |
| Top Speed | 142km/h |
| Top Speed | 88mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.1mpg |
| Combined | 6.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3594mm |
| Width | 1527mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2225mm |
| Kerb Weight | 720kg |
| Boot Capacity | 360L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 135/80 Sr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |