FIAT 127 0.9L 4MT RWD (47 HP)
1971–1977
46
bhp
Power
18.5
s
0–100 km/h
87
mph
Top Speed
34.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 903cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 46bhp |
| Power | 34.6kW |
| Torque | 61Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 18.5s |
| Top Speed | 140km/h |
| Top Speed | 87mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.1mpg |
| Combined | 6.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3594mm |
| Width | 1527mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2225mm |
| Kerb Weight | 710kg |
| Boot Capacity | 360L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 135/80 Sr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |