FIAT 128 Rally 1.3L 4MT (67 HP)
1972–1974
66
bhp
Power
13.6
s
0–100 km/h
93
mph
Top Speed
25.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1290cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 66bhp |
| Power | 49.3kW |
| Torque | 88Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.6s |
| Top Speed | 150km/h |
| Top Speed | 93mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.8mpg |
| Combined | 9.1L/100km |
| Urban | 9.3L/100km |
| Extra-Urban | 10.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3886mm |
| Width | 1590mm |
| Height | 1389mm |
| Wheelbase | 2449mm |
| Kerb Weight | 820kg |
| Boot Capacity | 371L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 145 Hr 13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |