FIAT 128 Saloon 1.1L 4MT (55 HP)
1969–1976
54
bhp
Power
19.2
s
0–100 km/h
87
mph
Top Speed
25.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1116cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 54bhp |
| Power | 40.4kW |
| Torque | 77Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 19.2s |
| Top Speed | 140km/h |
| Top Speed | 87mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.6mpg |
| Combined | 9.2L/100km |
| Urban | 10.8L/100km |
| Extra-Urban | 8.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3856mm |
| Width | 1590mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2449mm |
| Kerb Weight | 805kg |
| Boot Capacity | 371L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 145 Sr 13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |