FIAT 130 2800/3200 Limousine 2.9L V6 3AT RWD (160 HP)
1969–1976
158
bhp
Power
11.8
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
14.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2866cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 158bhp |
| Power | 117.7kW |
| Torque | 218Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.8s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 14.8mpg |
| Combined | 15.9L/100km |
| Urban | 17.6L/100km |
| Extra-Urban | 14.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4750mm |
| Width | 1806mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2720mm |
| Kerb Weight | 1510kg |
| Boot Capacity | 600L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185 Hr 14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |