FIAT 130 2800/3200 Limousine 3.2L V6 3AT RWD (165 HP)
1969–1976
163
bhp
Power
11.3
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
15.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3235cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 163bhp |
| Power | 121.3kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.3s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15.5mpg |
| Combined | 15.2L/100km |
| Urban | 19L/100km |
| Extra-Urban | 14.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4750mm |
| Width | 1806mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2720mm |
| Kerb Weight | 1615kg |
| Boot Capacity | 600L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185 Hr 14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |