FIAT 130 3200 Coupe 3.2L V6 5MT (165 HP)
1971–1972
163
bhp
Power
9.1
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
14.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3235cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 163bhp |
| Power | 121.3kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.1s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 14.7mpg |
| Combined | 16L/100km |
| Urban | 17L/100km |
| Extra-Urban | 14L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4841mm |
| Width | 1760mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2720mm |
| Kerb Weight | 1555kg |
| Boot Capacity | 541L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/70 Vr 14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |