FIAT 131 Mirafiori 4 doors 1.3L 4MT RWD (65 HP)
1974–1978
64
bhp
Power
16.2
s
0–100 km/h
93
mph
Top Speed
27
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1297cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 64bhp |
| Power | 47.8kW |
| Torque | 102Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 16.2s |
| Top Speed | 150km/h |
| Top Speed | 93mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27mpg |
| Combined | 8.7L/100km |
| Urban | 9.9L/100km |
| Extra-Urban | 9.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4265mm |
| Width | 1651mm |
| Height | 1382mm |
| Wheelbase | 2489mm |
| Kerb Weight | 1015kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155Sr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |