FIAT 131 Mirafiori 4 doors 1.6L 3AT RWD (75 HP)
1974–1978
74
bhp
Power
15.2
s
0–100 km/h
96
mph
Top Speed
21.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1585cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 124Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15.2s |
| Top Speed | 154km/h |
| Top Speed | 96mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.8mpg |
| Combined | 10.8L/100km |
| Urban | 12L/100km |
| Extra-Urban | 11.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4265mm |
| Width | 1651mm |
| Height | 1382mm |
| Wheelbase | 2489mm |
| Kerb Weight | 1020kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 155Sr13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |