FIAT 131 Supermirafiori 4 doors 1.4L 5MT RWD (75 HP)
1978–1981
74
bhp
Power
13.8
s
0–100 km/h
96
mph
Top Speed
26.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1367cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 74bhp |
| Power | 55.2kW |
| Torque | 110Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.8s |
| Top Speed | 154km/h |
| Top Speed | 96mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.7mpg |
| Combined | 8.8L/100km |
| Urban | 10.1L/100km |
| Extra-Urban | 9.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4232mm |
| Width | 1646mm |
| Height | 1405mm |
| Wheelbase | 2479mm |
| Kerb Weight | 1060kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165 Sr 13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |