FIAT 131 Supermirafiori 4 doors 1.6L 3AT RWD (97 HP)
1978–1981
96
bhp
Power
13
s
0–100 km/h
103
mph
Top Speed
23.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1585cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 96bhp |
| Power | 71.3kW |
| Torque | 128Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13s |
| Top Speed | 166km/h |
| Top Speed | 103mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.3mpg |
| Combined | 10.1L/100km |
| Urban | 11.1L/100km |
| Extra-Urban | 10.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4232mm |
| Width | 1646mm |
| Height | 1405mm |
| Wheelbase | 2479mm |
| Kerb Weight | 1060kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165 Sr 13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |