FIAT 131 Supermirafiori 4 doors 2.0L 3AT RWD (113 HP)
1978–1981
111
bhp
Power
11.6
s
0–100 km/h
103
mph
Top Speed
19.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 111bhp |
| Power | 83.1kW |
| Torque | 167Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.6s |
| Top Speed | 166km/h |
| Top Speed | 103mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.6mpg |
| Combined | 12L/100km |
| Urban | 13L/100km |
| Extra-Urban | 11L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4232mm |
| Width | 1646mm |
| Height | 1405mm |
| Wheelbase | 2479mm |
| Kerb Weight | 1080kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165 Sr 13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |