FIAT 131 Supermirafiori 4 doors 2.0L 5MT RWD (140 HP)
1978–1981
138
bhp
Power
8.3
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
23.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 214Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.3s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.5mpg |
| Combined | 10L/100km |
| Urban | 11.5L/100km |
| Extra-Urban | 10.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4232mm |
| Width | 1646mm |
| Height | 1405mm |
| Wheelbase | 2479mm |
| Kerb Weight | 1140kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165 Sr 13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |