FIAT 131 Supermirafiori 4 doors 2.5L 5MT RWD (72 HP)
1978–1981
71
bhp
Power
18
s
0–100 km/h
93
mph
Top Speed
29.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2445cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 71bhp |
| Power | 52.9kW |
| Torque | 147Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 18s |
| Top Speed | 150km/h |
| Top Speed | 93mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.8mpg |
| Combined | 7.9L/100km |
| Urban | 9.2L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4232mm |
| Width | 1646mm |
| Height | 1405mm |
| Wheelbase | 2479mm |
| Kerb Weight | 1195kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165 Sr 13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |