FIAT 132 1.6L 3AT RWD (98 HP)
1972–1981
97
bhp
Power
14
s
0–100 km/h
101
mph
Top Speed
20.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1592cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 97bhp |
| Power | 72.1kW |
| Torque | 129Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14s |
| Top Speed | 163km/h |
| Top Speed | 101mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.3mpg |
| Combined | 11.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4376mm |
| Width | 1641mm |
| Height | 1430mm |
| Wheelbase | 2558mm |
| Kerb Weight | 1070kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 170 Sr 13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |