FIAT 132 1.8L 3AT RWD (107 HP)
1972–1981
105
bhp
Power
13
s
0–100 km/h
104
mph
Top Speed
18.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1756cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 105bhp |
| Power | 78kW |
| Torque | 141Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 3 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13s |
| Top Speed | 167km/h |
| Top Speed | 104mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.5mpg |
| Combined | 12.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4404mm |
| Width | 1641mm |
| Height | 1425mm |
| Wheelbase | 2558mm |
| Kerb Weight | 1095kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/70 Sr 13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |