FIAT 132 2.0L 5MT RWD (115 HP)
1972–1981
113
bhp
Power
10.3
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
24
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 113bhp |
| Power | 84.6kW |
| Torque | 166Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.3s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24mpg |
| Combined | 9.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4404mm |
| Width | 1641mm |
| Height | 1425mm |
| Wheelbase | 2558mm |
| Kerb Weight | 1140kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/70 Sr 13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |