FIAT 132 2.0L D 5MT RWD (60 HP)
1972–1981
59
bhp
Power
26.5
s
0–100 km/h
84
mph
Top Speed
30.9
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 59bhp |
| Power | 44.1kW |
| Torque | 113Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 26.5s |
| Top Speed | 135km/h |
| Top Speed | 84mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.9mpg |
| Combined | 7.6L/100km |
| Urban | 9.7L/100km |
| Extra-Urban | 6.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4425mm |
| Width | 1651mm |
| Height | 1435mm |
| Wheelbase | 2558mm |
| Kerb Weight | 1270kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70 Sr 14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |