FIAT 132 2.5L D 5MT RWD (72 HP)
1972–1981
71
bhp
Power
18.5
s
0–100 km/h
89
mph
Top Speed
26.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2445cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 71bhp |
| Power | 52.9kW |
| Torque | 147Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 18.5s |
| Top Speed | 143km/h |
| Top Speed | 89mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.7mpg |
| Combined | 8.8L/100km |
| Urban | 10.2L/100km |
| Extra-Urban | 9.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4425mm |
| Width | 1651mm |
| Height | 1435mm |
| Wheelbase | 2558mm |
| Kerb Weight | 1280kg |
| Boot Capacity | 399L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70 Sr 14 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |