FIAT 1400 1.4L 4MT RWD (50 HP)
1950–1954
49
bhp
Power
33
s
0–100 km/h
78
mph
Top Speed
23.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1395cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 49bhp |
| Power | 36.8kW |
| Torque | 851Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 33s |
| Top Speed | 126km/h |
| Top Speed | 78mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 23.5mpg |
| Combined | 10L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4239mm |
| Width | 1656mm |
| Height | 1549mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1130kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 5.90 X 14 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |