FIAT 1400 1.9L 4MT RWD (40 HP)
1950–1954
40
bhp
Power
55
s
0–100 km/h
62
mph
Top Speed
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1901cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 40bhp |
| Power | 29.5kW |
| Torque | 95Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 55s |
| Top Speed | 100km/h |
| Top Speed | 62mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4239mm |
| Width | 1656mm |
| Height | 1549mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1230kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 6.40 X 14 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |