FIAT 1400 1.9L 5MT RWD (60 HP)
1950–1954
59
bhp
Power
23
s
0–100 km/h
84
mph
Top Speed
21.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1901cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 59bhp |
| Power | 44.1kW |
| Torque | 130Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 23s |
| Top Speed | 135km/h |
| Top Speed | 84mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.4mpg |
| Combined | 11L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4239mm |
| Width | 1656mm |
| Height | 1549mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1200kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 5.90 X 14 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |