FIAT 15-25 HP Brevetti Tipo 2 3.0 4MT (25 HP)
1908–1912
25
bhp
Power
37
mph
Top Speed
Engine
| Displacement | 3052cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 25bhp |
| Power | 18.6kW |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 60km/h |
| Top Speed | 37mph |
Dimensions & Weight
| Length | 4290mm |
| Width | 1651mm |
| Height | 2350mm |
| Wheelbase | 3066mm |
| Kerb Weight | 1700kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 820 X 120 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |