FIAT 1500 A / 1500 B 1.5L 4MT (47 HP)
1935–1939
46
bhp
Power
43
s
0–100 km/h
71
mph
Top Speed
21.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1493cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 46bhp |
| Power | 34.6kW |
| Torque | 76Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 43s |
| Top Speed | 114km/h |
| Top Speed | 71mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.4mpg |
| Combined | 11L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4470mm |
| Width | 1560mm |
| Height | 1539mm |
| Wheelbase | 2799mm |
| Kerb Weight | 1165kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 5.50 - 15 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |