FIAT 1500 1.5 4MT (80 HP)
1961–1967
79
bhp
Power
15
s
0–100 km/h
93
mph
Top Speed
26.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1481cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 79bhp |
| Power | 58.8kW |
| Torque | 118Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15s |
| Top Speed | 150km/h |
| Top Speed | 93mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.1mpg |
| Combined | 9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4031mm |
| Width | 1544mm |
| Height | 1420mm |
| Wheelbase | 2421mm |
| Kerb Weight | 960kg |
| Boot Capacity | 351L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 5.60 S 13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |