FIAT 16-20 HP 4.2L 4MT (20 HP)
1903–1906
20
bhp
Power
Engine
| Displacement | 4179cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 20bhp |
| Power | 14.7kW |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 75km/h |
Dimensions & Weight
| Length | 3251mm |
| Width | 1461mm |
| Height | 2350mm |
| Wheelbase | 2121mm |
| Kerb Weight | 950kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |