FIAT 1800 / 2100 Familiare 1.8L 4MT RWD (73 HP)
1959–1961
72
bhp
Power
19
s
0–100 km/h
84
mph
Top Speed
20.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1795cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 72bhp |
| Power | 53.7kW |
| Torque | 127Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 19s |
| Top Speed | 135km/h |
| Top Speed | 84mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20.3mpg |
| Combined | 11.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4481mm |
| Width | 1641mm |
| Height | 1486mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1325kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 6.40 - 14 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |