FIAT 2300 S Coupe 2.3L 4MT (130 HP)
1961–1962
128
bhp
Power
11.2
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
14.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2279cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 128bhp |
| Power | 95.6kW |
| Torque | 179Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.2s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 14.1mpg |
| Combined | 16.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4620mm |
| Width | 1636mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1310kg |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 165 - 15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Discs |