FIAT 2300 Saloon 2.3L 5MT (102 HP)
1961–1968
101
bhp
Power
13
s
0–100 km/h
99
mph
Top Speed
19.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2279cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 101bhp |
| Power | 75kW |
| Torque | 167Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13s |
| Top Speed | 159km/h |
| Top Speed | 99mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 19.6mpg |
| Combined | 12L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4486mm |
| Width | 1621mm |
| Height | 1471mm |
| Wheelbase | 2649mm |
| Kerb Weight | 1320kg |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 6.40 S 14 |
| Front Brakes | Drums |
| Rear Brakes | Drums |